top of page
  • Zdjęcie autoraMaxima Wykładziny

Deski, płytki, a może wykładzina?

Zaktualizowano: 6 lis 2020

Jak wybrać rozwiązanie idealne dla swojego wnętrza ? Podpowiadamy!


Podłogę najczęściej dobieramy według własnych upodobań estetycznych, aktualnych trendów i odpowiedniej funkcjonalności. Równie istotny jest rodzaj pomieszczenia, w którym zamierzamy kłaść podłogę, a także wygląd pozostałych pokoi, z którymi wybrane podłoże powinno współgrać. Jeżeli decydujemy się na gruntowny remont i kładzenie np. nowego parkietu w całym domu, decydującą rolę odgrywa odpowiedni dobór stylu lub fason już wybranego, czy zakupionego wyposażenia. Warto przypomnieć, że fachowe doradztwo w tym zakresie oferuje sklep Maxima.


W doborze podłogi bierzemy więc pod uwagę kilka czynników, o których warto pamiętać każdorazowo przed podjęciem remontu. Na co zwrócić uwagę i pod jakim kątem przeanalizować swoje wnętrze, a także, jak wybrać idealne rozwiązanie dopasowane do swojego domu – na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

1. Rodzaj pomieszczenia


Układasz podłogę w salonie czy w łazience? To bardzo ważna kwestia. Rodzaj pomieszczenia zasadniczo determinuje typ podłogi, na którą się zdecydujemy. Tradycyjne rozwiązanie, to oczywiście ceramika w łazience czy kuchni i większa dowolność w pozostałych pokojach. Dziś taki sposób doboru podłóg nie jest już tak oczywisty. W wystroju wnętrz królują rozwiązania nietypowe. Ceramika nie jest już tylko zarezerwowana dla pomieszczeń sanitarnych i takich, w których przyrządza się jedzenie. Dziś ceramikę stosuje się także np. w pokojach dziennych przy czym najczęściej w takim przypadku stosuje się płytki o większym formacie. Trudno się temu dziwić, ponieważ ceramika jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Łazienka i kuchnia także doczekały się niestandardowych pomysłów. Coraz częściej spotykane jest kładzenie w nich drewna, które jednak powinno charakteryzować się jak najmniejszym skurczem i stabilnością – będzie w końcu miało częsty kontakt z wilgocią. Należy także pamiętać o odpowiednim impregnacie i olejowaniu. W łazience i kuchni warto także zastosować niższy poziom podłogi, niż w pozostałych pomieszczeniach. Tego rodzaju spad zabezpieczy mieszkanie przed np. zalaniem w przypadku awarii urządzeń.


2. Wygląd i podłoga w pozostałych pokojach


Podłoga najczęściej jest elementem spajającym całe mieszkanie. Szczególnie jest to ważne w przypadku niewielkich metraży, które optycznie powiększy jednolite podłoże. Zastosowanie różnego rodzaju podłóg w każdym pokoju może w sposób znaczący zaburzać estetykę mieszkania. Warto postarać się przynajmniej o podobne desenie i faktury. Jeżeli decydujemy się na różne podłogi, powinniśmy zwrócić uwagę przynajmniej na pomieszczenie, które bezpośrednio styka się z urządzanym pokojem. Unikniemy w ten sposób gwałtownego przejścia między wnętrzami.

3. Funkcjonalność


Nasz tryb życia, aktywność w mieszkaniu, posiadane zwierzęta, obecność dzieci, czy codzienne zachowania w domu determinują rodzaj wybieranej podłogi. Postarajmy się przeanalizować częstotliwość przebywania w domu i czas, jaki możemy poświęcić na pielęgnację i konserwację podłogi. Jeżeli mamy dzieci, zastanawiamy się czy ich wiek i związane z nim zachowania mogą powodować znaczące zniszczenia. Czy mamy w domu zwierzęta, które zawsze będą przyczyniać się pewnych zniszczeń lub częstszej potrzeby konserwacji. Czy jesteśmy osobami podróżującymi i np. nie przebywamy często w domu, a co za tym idzie, nie będziemy regularnie dokonywać renowacji, których wymagają niektóre rodzaje podłóg. Pamiętajmy np. że częstych działań związanych z pielęgnacją wymagają podłogi drewniane i wykładziny dywanowe, a te drugie dodatkowo mogą nie sprawdzić się w przypadku zwierząt z sierścią i osób cierpiącymi na alergie.


4. Preferowany styl i wyposażenie


Dokonujemy odnowy już urządzonego mieszkania? A może remontujemy nowe, jeszcze niezaaranżowane wnętrze? W każdym z tych przypadków kluczową rolę odgrywa wybrany styl. Urządzamy dom zawsze według jakiejś koncepcji estetycznej. Czy jest to tak popularny ostatnio styl skandynawski, czy klasyczny, retro, a może nowoczesny, zawsze podłoga nadaje mu ostatecznego charakteru, jest jego tłem i ma z tym stylem współgrać. Jeżeli dokonaliśmy już zakupu wyposażenia lub dysponujemy gotowym zestawem mebli, powinniśmy kierować się jego fasonem przy doborze podłogi. Większą dowolność mamy w przypadku, gdy nie posiadamy jeszcze wyposażenia, jednak nadal kierujemy się zasadą jednolitego stylu, który najbardziej będzie odpowiadać naszym preferencjom.


Niezależnie od tego, jaką podłogę wybierzemy, powinniśmy kierować się prostym zasadami w jej urządzaniu i dopasowywaniu do własnego wnętrza. Dobór odpowiedniego typu naszej podłogi, która zostanie z nami na lata i jest najbardziej stałym elementem wystroju, nie jest najłatwiejszą kwestią. Dlatego proponujemy, aby tak ważne decyzje konsultować ze specjalistami sklepu Maxima, w którym także wybierzemy odpowiednią podłogę spośród szerokiego asortymentu oferowanego przez firmę.




54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page