top of page
  • Zdjęcie autoraMaxima Wykładziny

Kluczowe kwestie przy zmianie i kładzeniu podłogi


Przeprowadzamy remont w domu i decydujemy się na zmianę podłogi lub kładziemy ją po raz pierwszy. To ważna i dobra decyzja, ale może też wiązać się z pewnymi utrudnieniami, których warto uniknąć wcześniej. Dlatego prezentujemy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą najlepiej zaplanować przearanżowanie podłogi i sprawią, że remont będzie czymś dużo prostszym, przyjemniejszym i tańszym.


1. Dostosuj podłogę do rodzaju pomieszczenia i własnych oczekiwań

Kluczową kwestią przy doborze podłogi jest rodzaj pomieszczenia, które chcemy aranżować. Jeżeli jest to np. łazienka lub kuchnia, skupiamy się na wyborze podłogi, która będzie odporna na działanie wody, środków chemicznych i uszkodzeń. Bierzemy też pod uwagę aspekt wizualny wnętrza oraz własne upodobania i preferencje – podłoga będzie jednym z najbardziej stałych elementów naszego domu!

2. Zwróć uwagę na odporność danej podłogi

Podłoga jest jedną z najbardziej eksploatowanych części w mieszkaniu. Zwracamy więc uwagę na oznaczenia materiałów, które mówią o wytrzymałości pod względem ścierania, nasiąkliwości, antypoślizgowości i wodoszczelności. Jeżeli np. szukamy podłogi, która powinna wytrzymać duże ilości wody w łazience lub kuchni, a chcemy położyć w tym pomieszczeniach drewno, warto zainteresować się gatunkami drzew egotycznych.


3. Dokonaj wszelkich koniecznych pomiarów urządzanego pomieszczenia

Punkt dosyć oczywisty, ale z pewnością dla niektórych wart przypomnienia. Mierzymy najdłuższy i najszerszy bok pomieszczenia. Bierzemy też pod uwagę wszelkie skosy i wnęki.


4. Zapoznaj się ze sposobem montażu danego materiału podłogowego oraz możliwościami jego renowacji i pielęgnacji

Istotna kwestia, o której często myślimy dopiero po zakupie danej podłogi. Wcześniejsze zapoznanie się z instrukcją montażu zabezpieczy nas przed niespodziewanymi wydatkami, pozwoli także na odpowiednie przygotowanie podłoża pod nową podłogę. Równie ważna jest informacja o sposobach renowacji oraz pielęgnacji - szczególnie nietypowych materiałów, takich jak szkło, metal, kamień, drewno i jodełka. Taka wiedza w pełni przygotuje nas na późniejsze wydatki i pozwoli dostosować rodzaj podłogi do naszych codziennych praktyk.

5. Kup więcej materiału

Zazwyczaj praktykuje się kupowanie o 10% więcej materiału, niż jest nam potrzebne do wykończenia pomieszczenia. Związane jest to z ewentualnymi odpadkami, uszkodzeniami w trakcie remontu i innymi, nieprzewidzianymi sytuacjami. Więcej materiału to zapewnienie sobie marginesu błędu. Wcale też nie musimy się w tym przypadku mocno się wykosztować. Większość dużych sklepów budowlanych skupuje dobrze zachowane „odpadki”.


6. Daj podłodze się zaaklimatyzować

Materiał podłogowy musi swoje odleżeć. Powinniśmy go zostawić w zamkniętych opakowaniach w pomieszczeniu, w którym będzie rozkładany. W ten sposób przygotuje się go do panującej we wnętrzu wilgoci i temperatury. Krócej musi się aklimatyzować w czasie letnim – około 1-2 dni. Dłużej w porze zimowej – około 2-5 dni.


7. Przygotowanie podłoża

Jeden z najbardziej istotnych punktów - odpowiednie przygotowanie podkładu może zapewnić nam podłogę trwałą na całe lata. Podłoże musi być wyrównanie i oczyszczone. Stosujemy podkłady betonowe, legary lub płyty wiórowe. Można także wykorzystać masę samopoziomującą. Pamiętamy także o izolacji termicznej i dźwiękowej w postaci np. wełny mineralnej. Dozwoloną opcją jest położenie nowego parkietu na starą podłogę, jednak musi być ona stabilna, równa, niezagrzybiona, najlepiej drewniana lub terakotowa. Należy mieć jednak na uwadze podniesienie poziomu podłogi – będziemy mieć teraz dwie warstwy! Starą podłogę także wyrównujemy i wzmacniamy.


8. Odpowiednia kolejność

Co najpierw – ściany czy podłogi? Jeżeli dokonujemy generalnego remontu, najpierw malujemy wstępnie ściany (wcześniej wykonujemy ewentualne prace związane z kuciem, tynkowaniem, szlifowaniem, gruntowaniem), a dopiero później przystępujemy do podłóg. Po ich położeniu malujemy ostatecznie wnętrze, montujemy cokoły i listwy. Zawsze po malowaniu kładziemy wykładziny dywanowe i elastyczne. Pamiętajmy o jednej zasadzie: podłogi zawsze układamy po zakończeniu prac mokrych.


9. Wyrównujemy podłogi

Jeżeli nasze pomieszczenia są wyłożone różnymi podłogami, zwracamy uwagę na ich wyrównanie. Każdy materiał to inny poziom podłoża, więc jeżeli nie chcemy mieć progów, powinniśmy zwrócić na to uwagę. Nie każdy próg jest jednak zły! Sprawdzi się w przypadku łazienki, której podłoże powinno znajdować się niżej – to pomoże zapobiec ewentualnym zalaniom przy awarii instalacji.


Stosowanie się do prostych, czasem wcale nieoczywistych zasad pozwoli nam w pełni zaplanować udany remont, który przebiegnie bez przykrych niespodzianek. Pamiętajmy, że kładzenie podłogi to jedna z najważniejszych czynności podejmowanych w trakcie aranżacji pomieszczeń i będzie mieć dla nich kluczowe znaczenie.83 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page