top of page
  • Zdjęcie autoraMaxima Wykładziny

O tym dlaczego podłoga odgrywa w naszym wnętrzu kluczową rolę

Zaktualizowano: 6 lis 2020

Istnieje wiele zasad, według których powinniśmy urządzać nasze wymarzone wnętrze. Jedną z podstawowych jest szczególne wzięcie pod uwagę podłogi. Może stać się ona dominującą częścią naszego pokoju, dopełniać uzyskany efekt wnętrzarski lub stać się tłem dla wyposażenia.Podłoga to jeden z najbardziej stałych elementów naszego mieszkania. Jest to podstawowy powód, dla którego jej wybór powinien być w pełni przemyślany. Dobrze położona i pielęgnowana wykonana z wysokiej jakości materiałów powinna przetrwać całe lata.


Podłogi pełnią mnóstwo rozmaitych funkcji. Powinny być w pełni praktyczne, dostosowane do naszego wnętrza, korespondować z jego ogólnym wyglądem, a także dostosowywać się do naszych potrzeb i preferencji wizualnych. Rozmaite zastosowania podłóg doskonale obrazują w jak dużym stopniu odgrywają one kluczową rolę w naszym wnętrzu.


Przede wszystkim powinny być dopasowane do dominującego w pokoju lub w mieszkaniu stylu. Lub też aranżację naszego wnętrza, jego wyposażenie i pokrycie ścian planujemy w odniesieniu do zastosowanego podłoża. Współgranie podłogi, ścian i wyposażenia oraz zastosowanych dekoracji to bazowa część naszego projektu aranżacji i warunek uzyskania zadowalającego efektu estetycznego.


Najczęściej praktykowane połączenia, to styl skandynawski z podłogą drewnianą, styl elegancki z podłogą z kamienia, styl retro z płytkami ceramicznymi. Warto pamiętać, że wiele rodzajów podłóg ma stosunkowo uniwersalne zastosowania. Tego typu podłogi to wspomniane drewno, panele oraz popularne w ostatnim czasie wykładziny dywanowe i linoleum, których szeroką gamę oferuje Maxima Wykładziny z Bydgoszczy.


Podłoga pełni również ważną rolę w uwydatnianiu konstrukcji pomieszczenia i jego dodatkowym, optycznym powiększaniu lub pomniejszaniu. Niezwykle istotny jest także dobór koloru podłogi i skupienie się na jej deseniu. Pamiętajmy, że ciemna podłoga lub taka, która charakteryzuje się mocno wyeksponowanym wzorem może stać się dominującym elementem wnętrza, a w skrajnych przypadkach je przytłoczyć i powodować, że przebywanie w nim będzie męczące dla mieszkańców.


Prostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podłogi jasnej o prostych, niewyeksponowanych mocno deseniach. Jeżeli tego typu parkiet położymy w całym mieszkaniu lub przynajmniej dopasujemy wnętrza kolorystycznie, uzyskamy efekt optycznie powiększonej przestrzeni, w której wypoczynek będzie przyjemnością.Podłoga wpłynie na nasze samopoczucie i nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne, ale też praktyczne. Z podłogą będziemy się codziennie, bezpośrednio stykać. Dlatego tak ważna jest jej faktura, zachowywanie się w warunkach dużej wilgotności, podatność na ścieranie się, oddziaływanie termiczne i przyciąganie kurzu. Najprzyjemniejsza dla naszych stóp będzie wykładzina dywanowa, której jednak nie polecamy osobom cierpiącym na alergie. Podłoga drewniana będzie pęcznieć pod wpływem dużej wilgotności panującej w pomieszczeniu, ale też oddawać wilgoć – przed jej deformacją uchronią przerwy dylatacyjne. Podatne na ścieranie się są panele podłogowe, których w przypadku nadmiernych zniszczeń nie da się z reguły odnowić – konieczna będzie ich wymiana. Kamień będzie chłodny w dotyku, co także może negatywnie wpływać na codzienne obcowanie z podłożem.Pod wieloma względami podłoga ma ogromne znaczenie w naszym domu. Pamiętając o wizualnym aspekcie naszego wnętrza i odpowiedniej stylistyce nie zapominajmy o funkcjonalności i dopasowaniu podłogi do naszych indywidualnych potrzeb oraz typu aranżowanego pomieszczenia. Doskonałym rozwiązaniem w wyborze tak ważnego elementu naszego wnętrza, jakim jest podłoga, będzie skonsultowanie się z fachowcami Maxima Wykładziny, którzy pomogą w najlepszym dopasowaniu podłogi do urządzanego mieszkania.

134 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page