top of page
  • Zdjęcie autoraMaxima Wykładziny

Podłogi na sportowo

Zaktualizowano: 6 lis 2020

Obiekty sportowe, czyli hale, siłownie, kluby fitness i sale gimnastyczne wymagają specjalistycznych rozwiązań podłogowych. W ich przypadku warto stawiać zarówno na sprawdzone, jak i nowoczesne metody budownictwa oraz doświadczonych producentów z szeroką ofertą, takich jak firma MAXIMA.


Podłogi w obiektach sportowych odgrywają ogromną rolę. Wpływają na komfort, bezpieczeństwo i efektywność ćwiczeń ich użytkowników. Mają także bardzo duże znaczenie w ogólnej ocenie wizualnej obiektu, czyli jego wyglądu.

Pod względem technicznym podłoga w każdym pomieszczeniu przeznaczonym do celów sportowych powinna spełniać kilka podstawowych wymogów. Musi być na tyle elastyczna i miękka, a jednocześnie twarda i sprężysta, aby skutecznie amortyzować upadki, rozprowadzać siłę nacisku i w kontrolowany sposób odbijać piłkę. Podłoga o takich właściwościach może uchronić jej użytkownika przed potencjalną kontuzją spowodowaną uderzeniem.

Sprężystość i elastyczność to ważny aspekt podłogi sportowej. W zależności od charakteru aktywności uprawianej w urządzanej przez nas przestrzeni mamy do wyboru dwa rodzaje podłogi. Typ powierzchniowo-elastyczny, to taki który rozłoży siłę uderzeniową na szerokiej powierzchni. Doskonale sprawdzi się on w miejscach dedykowanych sportom wyczynowym o wysokiej intensywności. Typ punktowo-elastyczny siłę uderzeniową zmniejszy w miejscu nacisku. Będzie on dobrym rozwiązaniem w miejscach przeznaczonych dla mniej dynamicznych aktywności.

Dobra podłoga sportowa powinna mieć dodatni wpływ na dynamiczność i bezpieczeństwo korzystających z niej osób. Równie ważna jest też jej wytrzymałość. Idealną podłogą będzie taka, która jest rozwiązaniem długotrwałym i niewymagającym częstej wymiany oraz zachowującym swoje właściwości nawet w przypadku konserwacji. Sportowa posadzka nie może potrzebować częstego czyszczenia. Na komfort sportowców oraz osób dokonujących jej ewentualnego odnowienia wpłynie też brak lub niewielka ilość spoin oraz tłumienie kroków.


Cechą charakterystyczną obiektów sportowych jest ich przeznaczenie rekreacyjne. W halach i salach sportowych często odbywają się różnego rodzaju imprezy oraz widowiska. Dlatego ich wizualna strona jest równie ważna jak właściwości techniczne. Podłoga powinna idealnie współgrać z estetyką pomieszczenia, co pozytywnie wpłynie na efektowność sportowego widowiska i komfort zawodników.


W obiektach sportowych, w których odbywać się będą np. zawody sportowe, podłogi powinny spełniać obowiązująca w Polsce europejską normę EN 14904. Norma ta dokładnie precyzuje specyficzne parametry sportowe i właściwości techniczne podłóg gwarantujące najwyższą jakość posadzki i bezpieczeństwo sportowców.

Obecnie w obiektach o przeznaczeniu sportowym najczęściej stosuje się podłogi wykorzystujące tradycyjne i innowacyjne rozwiązania oraz ich połączenia. Wciąż popularnym i sprawdzonym typem jest podłoga drewniana. Jest ona gwarancją sprężystości, a więc i sportowej dynamiki oraz odpowiedniej amortyzacji uderzeń. Wpływa także na estetykę pomieszczeń i wysoką jakość powietrza. Bardzo istotny jest w jej przypadku gatunek drewna oraz odpowiednia wylewka, konstrukcja nośna i zabezpieczenie przed wilgocią.

Odpowiednimi właściwościami, a co za tym idzie dużą popularnością cieszą się również wykładziny PCV. Zapewniają one wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Ich wysoka elastyczność to gwarancja amortyzacji uderzeń. Dodatkowo podłogi PCV wyróżniają się dobrą izolacją i łatwością ich konserwacji.


Doskonałym rozwiązaniem podłogowym cieszącym się szerokim zastosowaniem zwłaszcza na siłowniach i w klubach fitness są pytki Fortelock potocznie nazywane puzzlami ze względu na ich system zamków. Łączą one wszystkie zalety wykładzin PCV z jeszcze bardziej ułatwionym montażem i możliwością szybkiej wymiany uszkodzonego fragmentu, co ma duże znaczenie w pomieszczeniach wyposażonych w sprzęty sportowe.

W przypadku mocno eksploatowanych powierzchni sportowych świetnym rozwiązaniem będzie posadzka żywiczna poliuretanowa, które oprócz wytrzymałości charakteryzuje się wyższą elastycznością. Jej dużą zaletą jest brak spoin i łatwość czyszczenia.


W obiektach sportowych największy nacisk powinien być kładziony na bezpieczeństwo, komfort ich użytkowników, oraz zwiększanie ich potencjału sportowego. Dlatego sprawdzone, innowacyjne rozwiązania będą najlepszym wyborem w urządzaniu pomieszczeń przeznaczonych do uprawiania aktywności fizycznej.

148 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page