top of page
  • Zdjęcie autoraMaxima Wykładziny

Kilka słów o aranżacji podłóg

Zaktualizowano: 6 lis 2020

Urządzanie podłóg jest kluczowym elementem planu przebudowy lub aranżacji wnętrza. Podłoga stanowi główną część pomieszczenia i może mieć w nim charakter dominujący lub być tłem dla wyposażenia i stanowić o jego charakterze. Dlatego od niej powinniśmy rozpocząć każdy plan zmiany wnętrza.


Należy także mieć na uwadze ogromną wagę, jaką trzeba przywiązać do aranżacji podłogi, która jest najbardziej stałym elementem wystroju i organizacji przestrzeni. Podłogę zmieniamy rzadko i najczęściej skupiamy się na jej renowacji.Dzisiejsze możliwości wystroju wnętrz dają nam niemal nieograniczone sposoby osiągania pożądanego efektu dzięki podłodze właśnie.


Skupmy się jednak na kilku podstawowych możliwościach aranżacji naszego mieszkalnego podłoża i zmianami, które taka aranżacja wprowadzi:

1. Drewno


Idealnie sprawdzi się w przypadku wnętrz w stylu klasycznym, skandynawskim, rustykalnym, nowoczesnym, czy minimalistycznym. Można zaryzykować stwierdzenie, że tego rodzaju podłoże pasuje do niemal każdego standardowego wnętrza. Drewniana podłoga jest uniwersalnym, dobrze sprawdzonym, funkcjonalnym i trwałym elementem wystroju, który może być wykorzystywany w różnego rodzaju pomieszczeniach, np. w łazienkach.


2. Laminowane panele


Pozostają bardziej ekonomiczną i prostszą w montażu alternatywą dla pozostałych typów podłóg. Są mniej trwałe, ale pomagają w osiągnięciu podobnego efektu wnętrzarskiego i są łatwe w utrzymaniu. Pasują do różnych stylów wnętrz ze względu na szeroki wybór deseni i kolorów. Mogą imitować drewno, płytki, kamień itd.


3. Kamień


Podłoga z kamienia nadaje się do eleganckiego stylu. Nadaje szlachetnego charakteru wnętrzu. Najczęściej stawia się w jej przypadku na granit, marmur i piaskowiec. Pasuje do stylu prowansalskiego, toskańskiego, klasycznego, czy nowoczesnego. Jest trwałym rozwiązaniem dekoracyjnym.

4. Płytki podłogowe


Ceramiczne płytki do tej pory zarezerwowane były dla łazienki i kuchni. Dziś coraz częściej są wykorzystywane w salonach, sypialniach i innych tego typu pomieszczeniach. Są łatwe w utrzymaniu i doskonale sprawdzą się w przypadku stylu retro, nowoczesnym i minimalistycznym.


5. Wykładziny dywanowe


Nadadzą przytulnego charakteru, ocieplą wnętrze i sprawdzą się w przypadku stylu retro, nowoczesnym i klasycznym. Pozostają bardzo popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym, co jest w pełni zrozumiałe, jeżeli weźmiemy dodatkowo pod uwagę jego właściwości, takie jak miękkość, amortyzacja i zapewnienie ciepła. Duża gama wzorów, kolorów i faktur dywanowych wykładzin wpływają również na ich aspekt wizualny i dostosowanie do różnego rodzaju przestrzeni.


6. Nietypowe rozwiązania podłogowe


Takie jak korek, jodełka, szkło, czy gres. Tego typu podłogi znajdują zastosowanie w wielu rodzajach wnętrz i skutecznie odnowią styl pomieszczenia. Są także bardzo funkcjonalne i stały się alternatywą dla klasycznych rozwiązań. Warto z nimi eksperymentować, aby uzyskać czasem zaskakujące i nowatorskie efekty.Każdy z wymienionych rodzajów podłóg diametralnie odmieni wnętrze, nada mu nowego charakteru i będzie obowiązkowym wstępem do przearanżowania pomieszczenia w odpowiednim stylu.


W obliczu dzisiejszych skłonności do szybkich zmian wystroju, kluczowa kwestia podłogi, która przecież jest najważniejszym tłem dla naszych mieszkań i domów, jest pomijana. Jeżeli jednak myślisz o gruntownej przemianie, która nie będzie powierzchowną zmianą, ale odnową zmieniającą wystrój każdej przestrzeni na lata, zacznij od podłogi.

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page