top of page
  • Zdjęcie autoraMaxima Wykładziny

Jak zaplanować przebudowę wnętrza poprzez zmianę podłogi

Zaktualizowano: 6 lis 2020

Podłoga to niezwykle ważny element wystroju wnętrza. Stanowi tło dla wyposażenia, zajmuje największą powierzchnię i jest prawdziwą oprawą każdego pomieszczenia lub całego domu. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. Jeszcze przed położeniem podłogi powinniśmy dokładnie zaplanować wystrój naszego mieszkania oraz efekt, który chcemy uzyskać. Takie projektowanie ułatwią specjaliści firmy Maxima.


Podłoga ma decydujący wpływ na kilka aspektów wnętrza naszego domu. Jej faktura, forma, kolor oraz rodzaj w odpowiedni sposób komponuje się ze ścianami, wyposażeniem i dekoracjami tworząc dany styl i nadając charakter pomieszczenia. Organizuje również przestrzeń, wpływa na kompozycję, a nawet optycznie zmienia wnętrze.

Dlatego w pierwszej kolejności nie myślimy o podłodze jako samodzielnym elemencie wyposażenia ale zawsze komponujemy ją z przestrzenią naszego domu. Analizujemy potencjalnie uzyskany efekt, zastanawiamy się nad stylem wnętrza, co z pewnością ułatwi konsultacja z fachowcami firmy Maxima. Dokonujemy pomiarów i wstępnie organizujemy przestrzeń. Naszym zadaniem jest więc zaprojektowanie pomieszczenia i przystosowanie własnych planów do kształtu i wielkości naszego mieszkania. Jeżeli ściany są już wykończone, także bierzemy je pod uwagę. Podłogi, ściany, drzwi, okna, ewentualnie schody muszą współgrać z podłogą. W przeciwnym wypadku może dojść do przytłoczenia wnętrza, zbyt ekstrawaganckiego efektu lub zaburzenia przestrzeni i kompozycji, co w efekcie skutkować będzie tym, że zwyczajnie będziemy się w takim wnętrzu męczyć i źle czuć.


Niezwykle ważne jest określenie przestrzeni naszego wnętrza. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim metrażem, a chcemy optycznie powiększyć nasze mieszkanie, skupiamy się na kilku kwestiach: kolorze, powierzchni, rodzaju i formie podłogi. W całym mieszkaniu staramy się zastosować jednakową podłogę. Jeżeli nie uda nam się takiego rozwiązania zastosować np. przez inny rodzaj podłoża w łazience, powinniśmy użyć podłóg zbliżonych do siebie pod względem wyglądu. Wybieramy także jasny kolor, najlepiej taki, którego powierzchnia jest lśniąca i odbija światło, dzięki czemu dodatkowo powiększymy optycznie wnętrze. Kładziemy więc jasne gatunki drewna, połyskującą terakotę, żywicę, a w przypadku ceramiki i gresu wybieramy płytki wielkoformatowe. Nie decydujemy się raczej na podłogi wzorzyste w tym mocno ozdobione dywany.


Warto również eksperymentować z zastosowaniem powtarzającego się elementu ozdobnego, czy naprzemiennie układanymi pasami jasnymi i ciemnymi. Tego rodzaju działania mogą optycznie poszerzyć lub skrócić pomieszczenia, a przy tym nie zmienią jego proporcji.W przypadku dużych pomieszczeń nie ma zbyt wielu zastrzeżeń dotyczących aranżacji podłogi. Jasna podłoga stworzy świetne, nienarzucające się tło dla wyposażenia i dobrze skomponuje się w wielu stylach, takich jak nowoczesny, rustykalny, czy skandynawski. Należy jednak pamiętać o dodatkach w bardziej żywych kolorach, które zbalansują wnętrze i dodadzą mu charakteru.


Ciemne podłogi są nieco większym wyzwaniem wnętrzarskim. Dobieramy do nich mniejszą ilość ozdób i dodatków oraz szlachetne materiały. Z ciemną podłogą doskonale komponuje się szkło, metal i kamień. W przypadku ścian zdecydowanie rezygnujemy z ostrej bieli.


O czym pamiętamy w przypadku dużych pomieszczeń? Zazwyczaj pełnią one kilka funkcji w związku z tym warto wydzielić konkretne przestrzenie i strefy. Pomocne są tu dywany, dywaniki, zastosowanie różnych materiałów podłogowych, odpowiednie kompozycje wyposażenia i organizacja dekoracji.


Zmiana podłogi będzie doskonałym pomysłem, jeżeli planujemy przebudowę wnętrza i jego optyczną przemianę. Od podłogi rozpoczynamy także prace nad charakterem naszego wnętrza. Podłoga jest więc jednym z najważniejszych elementów naszego domu, który w znaczący sposób wpływa na jego styl, atmosferę i układ. Pamiętajmy także, że remont podłogi będzie łatwiejszy i bardziej przemyślany, jeżeli zdecydujemy się na materiały i pomoc najlepszych specjalistów firmy Maxima.

86 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page