top of page
  • Zdjęcie autoraMaxima Wykładziny

Podłogi – robimy to dobrze!

Zaktualizowano: 6 lis 2020

Aranżacja podłogi jest kluczowym zadaniem w procesie urządzania i remontu domu. Jeżeli więc decydujemy się na gruntowną przebudowę mieszkania lub jego pomieszczenia, nowe podłoże będzie odgrywać decydującą rolę.


Od dobrze urządzonej podłogi zależeć będzie całościowa aranżacja i późniejszy, ogólny wygląd wnętrza oraz jego styl i charakter. Dlatego też tym razem przybliżamy proces aranżacji podłogi i przygotowania do jej remontu, w czym specjalizuje się firma Maxima wykorzystując wiedzę i materiały najlepszych producentów.


Niezwykle ważną czynnością, którą wykonujemy jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac jest dokładne przeanalizowanie konstrukcji i wymiarów naszego pomieszczenia. Tego rodzaju doradztwo także znajduje się w ofercie firmy Maxima.


Kiedy już zdecydujemy się na ostateczny styl, który planujemy zastosować w wybranym wnętrzu, dostosowujemy jego charakter do całego mieszkania. W przypadku renowacji i przebudowy decydujemy się na zdjęcie starej podłogi i nałożenie nowej lub przykrycie dawnego podłoża i stworzenie dwóch warstw podłóg.


Taka decyzja będzie mieć kluczowe znaczenie w dalszym procesie aranżacji. Wpływ na nią mają nie tylko nasze upodobania, ale przede wszystkim stan starej podłogi. Musi być ona stabilna, niezagrzybiona, nieuginająca się i najlepiej nieskrzypiąca.


Należy ją wyrównać za pomocą podkładu z płyt OSB, zaprawy szpachlowej lub masy samopoziomującej umieszczonej na przekładce technologicznej.Odpowiednie przygotowanie podłoża znacznie wydłuży żywotność i dobry wygląd podłogi.


Właściwie skonstruowane najgłębsze warstwy podłoża zabezpieczą podłogę przed odkształceniami i defektami. Stosujemy więc betonowe podkłady lub legary i pamiętamy, aby w przypadku podłóg drewnianych zachować odpowiednie, kilku lub kilkunastomilimetrowe odstępy od ścian, czyli tzw. szczeliny dylatacyjne. Tym sposobem uchronimy np. pęczniejące od wilgotności panele przed odkształceniami.


Niezwykle ważną kwestią jest również zastosowanie odpowiedniej izolacji, np. z wełny mineralnej, która zapewni zabezpieczenie termiczne i dźwiękowe.Jeżeli dokonujemy remontu generalnego, najpierw w naszym planie uwzględniamy ściany. Tynkowanie, kłucie, czy wstępne malowanie wykonujemy na początku. Dopiero po pracach „mokrych” kładziemy podłogę. Zawsze na samym końcu układamy panele, wykładziny dywanowe i elastyczne.


Po pomalowaniu ścian i położeniu podłogi oraz zachowaniu szczelin dylatacyjnych możemy wykończyć wnętrze za pomocą listew przypodłogowych. Listwy takie pełnią kilka istotnych funkcji. Oprócz estetycznej, która zharmonizuje wnętrze i połączy lub stylowo rozdzieli ścianę od podłogi, ma kilka zastosowań praktycznych. Taka listwa kamufluje szczelinę dylatacyjną, chroni przed zabrudzeniem i uszkodzeniami oraz pozwala na optymalne rozprowadzenie kabli bez konieczności używania przedłużaczy. Listwę dobieramy do podłogi, stolarki lub do ściany – z czego to ostatnie rozwiązanie jest najczęściej stosowane, ponieważ jest najbezpieczniejsze.


Możemy także efektownie odcinać podłogę od ścian za pomocą rozwiązań w postaci listew niestandardowych, jednak taki sposób jest najbardziej ryzykowny i wymaga odpowiedniego wyczucia estetycznego.Przygotowanie odpowiedniego podłoża pod kładzioną podłogę, zastosowanie rozwiązań mających na celu wyrównanie podkładu oraz dobór najlepszego wykończenia i zachowanie właściwej kolejności prac remontowych gwarantuje efekt w postaci podłogi, która nie tylko będzie wyglądać dobrze, ale też zapewni nam trwałość na długie lata.


Tego rodzaju usługi oraz kompleksowe doradztwo w zakresie podłóg oferuje firma Maxima o wieloletnim doświadczeniu. Równie ważne jak dobór podłogi do stylu i rodzaju wnętrza jest jej właściwy montaż, czym profesjonalne mogą zająć się nasi specjaliści.

161 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page