top of page
  • Zdjęcie autoraMaxima Wykładziny

Rodzaje podłóg

Zaktualizowano: 6 lis 2020


Dzisiejszy wybór w zakresie oferowanych podłóg jest niezwykle bogaty. Można zaryzykować stwierdzenie, że w aranżacji podłogi ogranicza nas tylko wyobraźnia. Mnogość najróżniejszych sposobów urządzania wnętrza i jego wykończenia może przyprawić o zawrót głowy. Każdy z rodzajów podłóg to zupełnie inna specyfikacja, właściwości oraz sposób montażu, a także trwałość i wygląd. Trudno się więc dziwić, że w takim natłoku ofert można się zgubić


Dzisiejsze podłogi, to zarówno klasyczne i sprawdzone rozwiązania, jak i bardziej nowatorskie pomysły lub powrót do dawnych trendów. Skupimy się więc na tradycyjnych i nowoczesnych podłogach oraz ich krótkiej charakterystyce.


1. Podłogi laminowane


Najczęściej wybierane i najpowszechniej stosowane w polskich domach. Ich popularność polega na stosunkowo łatwym montażu, szerokiej ofercie deseni i prostej pielęgnacji. Tak naprawdę podłogi laminowane to płyty HDF z warstwą pokrytą ozdobnym laminatem lub papierem. Takie płyty mają imitować najczęściej drewno, kamień lub ceramikę. Na ich niekorzyść działa jednak sama konstrukcja - w końcu tego typu podłoga to tylko imitacja materiału drewna lub płyty ceramicznej, co oznacza, że nie posiada ich właściwości.


2. Drewno


Dużo bardziej solidna konstrukcja, ale też dużo wyższa cena – to główne cechy odróżniające drewno od podłóg laminowanych. Drewno kojarzy się przede wszystkim z bardziej wyszukanym wykończeniem i pasuje do wielu stylów wnętrzarskich. Świetnie współgra z tak popularnym dziś stylem skandynawskim. Materiał będzie dosłownie „żyć” w mieszkaniu, czyli absorbować i oddawać wilgoć. Minusem tego typu podłogi jest jej specjalna konserwacja i konieczna renowacja

3. Wykładziny dywanowe


Są stosowane na szeroką skalę zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i biurowych, hotelowych, oświatowych itd. Zapewniają ciepło, wygłuszenie i komfort użytkowania. Dzięki szerokiemu wyborowi deseni potrafią doskonale wpasować się w różnego rodzaju style aranżacji. Świetnie nadają się do tworzenia przytulnego klimatu wnętrza. Są również wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Ich zakup jest możliwy w sklepie Maxima.


4. Tworzywa sztuczne


Tworzywa sztuczne są ostatnim, niezwykle popularnym trendem w aranżacji wnętrz. Charakteryzuje je szeroki wybór deseni, wzorów, kolorów i form. Są także tanią propozycją, a jednocześnie zapewniają duży komfort użytkowania. Mogą być zastosowane w różnych rodzajach pomieszczeń i obiektów, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Ich montaż jest prosty i szybki, a cechą charakterystyczną jest duża odporność na uszkodzenia i wilgoć. Tego rodzaju wykładziny elastyczne, takie jak linoleum, czy kauczuk znajdują się w szerokiej ofercie sklepu Maxima.

5. Kamień


Nadaj eleganckiego charakteru wnętrzu, ale co za tym idzie, nie jest najtańszą opcją. Zawiera wszystkie, estetyczne zalety naturalnego tworzywa. Kamień jest trwały, ale nieodporny na zarysowania, które jednak można naprawiać. Jest także łatwy w konserwacji. Należy jednak pamiętać o ograniczonej gamie kolorów i deseni oraz o tym, że związana z kamieniem zimna nawierzchnia nie zawsze sprzyja komfortowi.


6. Płyty ceramiczne


Tradycyjny wybór podłogowy w łazienkach i kuchni dziś przenosi się także do innych pomieszczeń. Na ich zwiększoną popularność wpłynęło poszerzenie oferty deseni i kolorów oraz formatów płytek. Są łatwe w utrzymaniu i konserwacji oraz stosunkowo odporne na uszkodzenia. Wybór podłogi nie jest łatwy, jednak na korzyść osoby urządzającej mieszkanie przemawia fakt, iż obecnie podłogi na tyle zyskały na jakości, że materiały, które do tej pory były przeznaczone do konkretnych typów pomieszczeń, dziś są doskonałym rozwiązaniem w całym domu. Niewiele mamy więc ograniczeń, a umiejętność odpowiedniego komponowania podłóg w domu zagwarantuje nam efektowne wnętrze.

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page